2019. február 10., vasárnap

16. Istenek, dinasztiák és unokák rivalizálása [i.sz.219-235]


 Az írek királya 227-ben Cormac Ulfada lett. 

 A germán heruloknál Tenerich uralkodott.

 228 tavaszán a Brit-szigetektől Skandináviáig a kelták, szászok, gótok, germánok és vikingek egy teljes napfogyatkozást figyelhettek meg.

 A Római Birodalom friss uralkodója, Heliogabalus talán szeretett volna jó császár lenni, de nagyon más kultúrából érkezett, mint a rómaiaké, így fogalma nem volt, hogy hogyan kellene és nem is úgy nevelték, hogy egyszer császár lesz belőle. Ellenben nagyanyja, Julia Maesa azóta gondolkodhatott ennek útján-módján, mióta lányának (Julia Domnának) megjósolták a horoszkópja alapján, hogy egy uralkodóhoz fog feleségül menni.
 Amikor Heliogabalus Róma felé tartva Kis-Ázsiában járt, a napisten papjaként számára természetes módon folytatta a napistennek szánt szertartásait. A helyieket azonban megrémítette a számukra ismeretlen keleti szertartásokkal. Annyira, hogy hamarosan zavargások, tüntetések törtek ki, melyek során még hadvezérét is megölték.

Heliogabalus [a kép forrása:
https://napitortenelmiforras.blog.hu/2016/05/06/a_csaszar_aki_gyujtotte_a_nagy_farku_ferfiakat]

Helogabalus elérte Rómát, elfoglalta a trónt és 15 életévének naivságával igyekezett mindenféle tanácsadóktól és érdekemberektől függetlenül uralkodni, ám ezt anyja és nagyanyja nem igazán tették lehetővé a számára.
 A „modern kor” szellemének megfelelően női szenátust is tartott, melynek témája a divat és a protokollok voltak. Természetesen ezeken részt vett anyja és nagyanyja is.

 Ám hamarosan botrányt okoztak Heliogabalus homoszexuális kicsapongásai – úgy tűnik, szimpátia-függő volt, hogy ezeket kinek nézték el Rómában, s kinek nem. Pedig még igyekezett volna az elvárásoknak legalább látszólag megfelelni: megházasodott. Körülbelül évente egyszer. Majd elvált. Öt feleséget fogyasztott el öt év alatt. De aztán lett egy „férje” is, Zoticus, aki egyébként a császár bizalmas titkait pénzért árulta. [https://napitortenelmiforras.blog.hu/2016/05/06/a_csaszar_aki_gyujtotte_a_nagy_farku_ferfiakat]

 A magánéleti botrányokat ’tehetségesen’ vegyítette közéleti botrányokkal: A rómaiak vallását semmibe véve második feleségét a Vesta-szüzek közül vette – holott ők érinthetetlennek számítottak. A cél az volt, hogy megmutassa, ő ezt is megteheti, mert az ő istene hatalmasabb minden római istennél.
 A római vallás meggyalázásának folytatásaként úgy döntött, hogy itt is mindenkinek a szíriai Napkirályt kell legfőbb istenként tisztelni. A rómaiaknak is volt napistene (Heliosz), nem volt szükségük egy idegenre. Ráadásul – ami végképp felháborító volt – Heliogabalus rangban a római főisten, Jupiter fölé helyezte az idegen napistent. Az emaszai napisten szimbóluma számára, ami egy meteoritból készült fallikus szobor volt, hatalmas templomot építtetett a Palatinuson. A Historia Augusta* szerint még emberáldozatokat is kellett bemutatni istenének. Erre a célra nemes születésű szép fiúgyerekeket szedetett össze Itáliában.


*Historia Augusta: ókori császári életrajz-gyűjtemény [https://hu.wikipedia.org/wiki/Scriptores_historiae_Augustae]


  A népszerűség csökkenése miatt Heliogabalus fokozatosan kezdte elveszíteni a nagyanya szeme fénye pozíciót a családban, amit bizonyára nehezen dolgozott föl. 219-ben Julia Maesa (a nagyanya) rábeszélte őt, hogy tegye örökösévé unokatestvérét; az akkor 12 éves Severus Alexandert, arra hivatkozva, hogy így több ideje lesz vallási ügyekkel foglalkozni. 2 évvel később a senatus is elfogadta a döntést. 15 éves korára azonban Alexander jóval népszerűbb lett Rómában a császárnál, akinek ez annyira rosszul esett, hogy vissza akarta venni ifjú rokonától a címeket és megpróbálta megölni őt. Ez megdöbbentette a testőrgárdát, akik biztosítékot követeltek a családtól, hogy nem fordul elő ilyesmi még egyszer. Heliogabalus azonban újra megkísérelte a gyilkosságot. Julia Maesa ekkor parancsot adott ki a testőrgárdának, hogy öljék meg unokáját, Heliogabalust és lányát (Heliogabalus anyját), Julia Soaemiast, aki fia védelmére kelt. 

Julia Soaemnias [a kép forrása:

  Amikor megtámadták őket, a császár és az anyacsászárné a latrinában próbáltak elrejtőzni, de hiába. Megölésük után még mindig nem nyugodtak le a kedélyek; holttestüket végigvonszolták az utcán, majd a szennycsatornába dobták, de ez sem volt elég; onnan kivették és egy jókora kővel a nyakában a Tiberisbe dobták. Hívei sem sokan élték túl ezt az időszakot, a napisten gyűlölt, idegen szobrát pedig visszaküldték Syriába.
 
 A császár halálának évében Kallixtus pápa is meghalt. I. Orbán lépett a helyébe, aki sokakat megtérített.

 Alexander – a család női felmenőinek támogatásával – elfoglalta a trónt. De valójában anyja és nagyanyja uralkodtak helyette.

Alexander [a kép forrása:

 
Julia Maesa [a kép forrása:
https://www.google.hu/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=2ahUKEwjg_bqkurHgAhWGC-wKHVIyBX4Qjhx6BAgBEAM&url=https%3A%2F%2Fwww.pinterest.com%2Fpin%2F402720391663379544%2F&psig=AOvVaw3U3LEnqXStzp0YAthNxRRG&ust=1549898012952566]

 223-ban Julia Maesa követte idősebbik unokáját és lányát a túlvilágra. Ezután a még élő lánya, Julia Mamaea nehezebben tudta érvényesíteni hatalmát. Zendülések, utcai harcok kezdődtek. A testőrség is összetűzésbe keveredett a testőrparancsnokkal, aki egy syria-i származású ügyvéd és a család barátja volt. Amikor két magas rangú tiszt váratlanul meghalt, a testőrség katonái azt mondták, hogy a testőrparancsnok túl kemény fegyelmezése volt az ok, ezért fellázadtak és megölték őt. Alexander és anyja annyira nem tudták megvédeni a testőrparancsnokot, hogy ezután még kénytelenek voltak azt az embert, aki személy szerint megölte, Egyiptom helytartójává kinevezni. Ám Alexanderék utólag megölették ezt az embert, és sokkal határozottabban vették kezükbe az irányítást.

 A külpolitikai helyzet is kezdett problémássá válni. A Párthus Birodalomban a szászánida király, I. Ardasír hódításokat vitt véghez megölte a pártusok királyát, Ardavánt. Ezzel 224-ben véget ért a perzsák fölött uralkodó párthus-dinasztia korszaka és felváltotta azt a szászánida-dinasztia. De Ardasír nem állt meg itt, hanem ha már lendületben volt, leigázta (É-India területén) a kusánokat is. 225-ben a Kusán Birodalom királya II. Kaniska lett.


 225-ben Alexander feleségül vett egy lányt, akit anyja választott a számára. A lány neve Borbia Orbiana volt. A lány apja azonban így jogot formált arra, hogy beleszóljon a Birodalom vezetésébe, ami Julia Mamaea-nak természetesen nem tetszett. 227-ben kényszerítette fiát, hogy száműzze Borbiát Afrikába, az apóst pedig kivégeztette.

Borbia Orbiana [a kép forrása:

 228-ból fennmaradt egy ének- és orgonahangverseny emléke, melyen a pannóniai Aelia Sabina víziorgona-művésznő és énekes, valamint férje, Aelius Justus víziorgona-művész játszottak. A nő 25 évesen meghalt. Sírfelirata így szól: „Lezárva e kőben fekszik Sabina a jámbor, drága feleség, művészetekben jártas lévén ő az egyedüli, fölülmúlta férjét, kedves hangja volt, ujjaival pengette a húrokat; de hamarosan elragadva hallgat; harminc esztendőt élt óh jaj! öttel kevesebbet és hozzá három hónapot és 14 napot, ő maga fönnmarad; a víziorgonát kezelő nép körében tekintéllyel és nyájasan uralkodott. Légy boldog, bárki olvasod ezeket, őrizzenek meg az istenek és jámbor hangon kiálts: Isten veled Aelia Sabina! – Titus Aelius Justus víziorgonás a II. légió adjutrix tiszteletdíjas katonája állíttatta feleségének.” (Ma az Aquincumi Múzeum állományában látható e sírkő, az aquincumi víziorgonával együtt.)

-->1937-ben rekonstruálták és több, mint 1600 év után megszólaltatták az aquincumi víziorgonát: 


https://filmhiradokonline.hu/watch.php?id=2164


  Cassius Dio, aki már Commodus idején szenátor volt, Severus idején pedig Africa és Pannonia provinciák helytartó-helyettese, Alexander uralkodása alatt Felső-Pannónia helytartója lett. Kemény kézzel kellett fognia az ottani légiókat. Mint a császár embere, ő lett az elégedetlenség egyik céltáblája. Annyira, hogy Alexander jobbnak látta őt 229-ben elküldeni Rómából egy időre.
  Julia Mamaea eközben, mint egy igazi menedzser fényezte a császár erényeit és azt hirdette, hogy fia uralkodása elhozta a szenátori aranykort. Alexandernek tényleg voltak jó intézkedései. Igyekezett együttműködni a senatussal, a hadsereg túlkapásait megfékezte és együtt sok új törvényt hoztak. Alexander is a syriai napisten papja volt, a pénzérméken továbbra is megjelent Sol istenség képe, de az egyéb keleti külsőségek elmaradtak, s így már nem ingerelte a népet. Létrehozott egy ősi ’szakszervezetet’, mely a kézművesek érdekeit védte. (Az üvegipart és a bíborfestést viszont állami monopóliummá tette.) A népek alacsony kamatú, vagy kamatmentes kölcsönből vásárolhattak földet maguknak. Általános adót csökkentett, aminek kiesését a luxuscikkek adójának emelésével pótolta. Gabonaosztás is volt időnként a rómaiak számára. Alexander takarékos uralkodó lett volna, de anyja rendkívül kapzsi volt, ami felháborította Alexandert, de ellene fellépni nem tudott. Az ókori 'közmunka-program' keretében új fürdőket építettek, felújították Róma vízvezetékeit és régebbi fürdőit és a fürdőkhöz könyvtárakat építettek.

Julia Mamaea [a kép forrása:
 Julia Mamaea talán hiányérzetből, talán kíváncsiságból megparancsolta Origenésznek, hogy ismertesse vele a keresztény tanításokat. A következő évben Origenészt pappá szentelték. Ezt követően Alexandriába ment és ott is tanított.

 Ezekben az időkben született a Párthus Birodalomban egy fiú, akit Maninak hívtak. Apja egy gnosztikus szektához tartozott. Ez a fiú 228-ban, 12 éves korában megkapta első kinyilatkoztatását.
 
 230-ban a perzsa I. Ardasír már nyíltan hirdette, hogy az ősi perzsiai határokat akarja visszaállítani. Alexander, hogy megfékezze őt, nagy hadsereggel indult meg ellene. Mire Ardasír ultimátumban felszólította a rómaiakat, hogy ürítsék ki a kis-ázsiai területeket, melyekre ő jogot formált. Mezopotámiát lerohanta, Syriában pedig seregei fosztogattak.

 232-ben az Eufrátesz D-i részénél a rómaiak vereséget szenvedtek Ardasírtól. Ennek ellenére – bizonyára anyja tanácsára – Rómába visszaérve Alexander diadalünnepet tartott.
A hazatérő császárt rossz hírek fogadták: A Rajna és a Duna-menti határokat az alemannok (egy germán törzs) fenyegették. A katonák, akik eddig a perzsák ellen harcoltak, a Duna-menti régiókból származtak, ezért most követelték, hogy hazamehessenek, hogy megvédhessék saját földjeiket északon.
 Egy Maximus Thrax nevű katonát kineveznek az egyiptomi légió parancsnokává.
 Az egyiptomi városban, Alexandriában a keresztény vezetők tartottak egy zsinatot, ahol egy püspök elérte, hogy Origenészt eretnekség vádjával kiközösítsék. Ő azonban folytatta térítői munkáját, Palesztinában tanított, de Athénban és Arábiában is megfordult (Arábia is egy római provincia volt). Az évben I. Orbán pápa halála miatt az új pápa Pontianus lett. Pápaságáról nem maradt más fönn, minthogy elérte azt, hogy az Origenész nevéhez kapcsolódó tanokat az egyház elítélje, alexandriai követőit pedig feloszlassa.

 232-ben a Kusán Birodalomban II. Kaniskát Vashiska követte a trónon.

233-ban a Római Birodalom kénytelen volt lemondani az alemannok által megszállt északi határterületről.
 234-ben maga a császár is az északi határvidékre ment. Ott azonban újabb rossznak bizonyult tanácsot kapott anyjától: megpróbálta lefizetni az alemannokat, s az ehhez szükséges összeget a katonák zsoldjából vonta el. Pechjére mindez kiderült, s a katonák az egészet igazságtalannak és megalázónak érezték. 235 volt már, amikor fellázadtak és megölték Alexandert és Julia Mamaeát is.
Maximus Thraxot áthelyezték Egyiptomból Pannóniába, ahol az újoncok vezetője lett. Népszerűsége nyomán a császár halála után a katonák őt kiáltották ki császárnak.

 A fenti időszakban Kínában nem csak császár-, hanem dinasztiaváltás történt. A Han dinasztia véget ért 220-ban és Cao Cao ugyanebben az évben meghalt. Cao Pi lépett a trónra. Ő Cao Cao fia volt. Vele kezdődött a Vej-dinasztia. 226-ig uralkodott. Őt pedig megint a fia, Cao-zsuj követte.

Cao Pi a kínaiak mostani fantáziája szerint. Akár így is kinézhetett... [a kép forrása:

 A koreai kis államok közül 230-ban Sillában Nehe királyt Csobun váltotta föl, Pekcsében pedig Kuszutot Szaban

 Kogurjóban 224-ben Tongcshon hercegnek fia született, akit Csungcshonnak neveztek el. 227-ben Tongcshon apja, Szanszang király meghalt. Tongcshon ekkor lépett a trónra.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

25. Kedves Mindenki!

Kedves Mindenki!  Most egy kicsit az időszámításunk előtti időkkel foglalkozom. Ezt egyelőre másik blogba írom; ide: https://bezzegre...