2019. március 5., kedd

21. Villámcsászárságok II. [I.sz. 273 - 283]


 273-ban Aurelianusnak sikerült Galliát is visszahódítania a Római Birodalomhoz.
 Mikor volt egy kis nyugta, akkor Róma köré új védőfalat emeltetett, véget vetett a pénzhamisításoknak és igyekezett rendbe tenni a Birodalom zavaros ügyeit. Továbbá bevezette a Napisten kultuszát, ugyanis ebben az évben volt egy látomása: Maga a legyőzhetetlen Napisten jelent meg előtte és nyújtotta neki a győzelmi koszorút. Aurelianus a napisten (és Mithrász) születésnapját, december 25-ét állami ünnepnek nyilvánította és négy évenkét visszatérő ünnepi játékokat szervezett a napisten tiszteletére. Ehhez képest rossz szemmel nézte, hogy Félix pápa keresztény egyháza egyre nagyobb teret hódított, ezért felújította a keresztények üldözését: Kötelezővé tette a Sol-ünnepen való részvételt. A keresztények egyébként ekkor kezdték Jézus születését ünnepelni ugyanebben az időpontban, így megúszhatták az azonnali lebukást. Félix pápa mégis vértanúhalált halt. Az új pápa Eutükhianosz lett, aki már keresztény családban született. Pápasága alatt ő vezette be azt a szokást, hogy a vértanúk testére a császári palásthoz hasonló díszes takarót terítettek tiszteletük jeléül. (Ebből alakult ki később a diakónusi miseruha). 

papi palást [a kép forrása: http://www.ecclesia.hu/?id=b931c60cb6db4fdb8bdbbc5eac3fa8a4&p=kereses&kat=66593]

 Már készen állt a császári parancs, ami az üldözés szigorítását rendelte el, csak aláírásra várt.  Ám a császárnak volt egy írnoka, Mnestheus, akit egy vélt hazugsága miatt büntetéssel fenyegetett meg a császár. Mnestheus túl önérzetes volt, hogy ezt lenyelje, ezért elhíresztelte a tisztek körében, hogy a császár fölvette őket a kivégzendők listájára. Sikerrel járt: A katonák megijedtek és megelőző jelleggel agyonütötték a császárt. A keresztények pedig égi jelnek vélték, hogy Aurelianus nem tudta aláírni az üldözésüket szigorító rendeletet.
 Aurelianus halála után a hadsereg vezérkara felkérte a senatust, hogy mielőbb válasszanak új császárt, olyat, aki nemesi származású. Több hónapig tartott a vita, melynek végén a senatus megválasztotta a köztiszteletnek örvendő, 70 éves Tacitust, akit a hadsereg is elfogadott. Ő, a megválasztása után folytatta Aurelianus keleti hadjáratát.
 A syriai légióban harcolt egy Probus nevű férfi, aki ugyan alacsony származású volt, de katonai tehetsége révén már Claudius Gothicus és Aurelianus idején is fölfigyeltek rá. Tacitus pedig egyenesen azt tervezte, hogy társcsászárává teszi.
 Tacitus féltestvére, Florianus győzelmet aratott a gótok, alánok és herulok fölött.
 Aztán hirtelen „fordult a szél” és a hadsereg az idős császár ellen fordult; Tacitus merénylet áldozata lett. Ekkor féltestvére; Florianus lett az új császár, akinek  azt jósolták, hogy egyik leszármazottja ki fogja terjeszteni a Birodalom határait Srí Lankáig! A Birodalom egy része elfogadta őt, de – éppen a herulokkal csatázott, mikor értesült róla – a syriai légiók Probust kiáltották ki császárrá.
 Polgárháború tört ki a két császár hívei közöt: A Ny-i rész (Itália, Gallia, Hispánia, Britannia, Africa és Mauretánia) Florianust támogatták. Florianusnak ugyan nagyobb serege volt, Probusnak viszont kiválóbb hadvezérei. Amikor világossá vált, hogy Probus fog győzni, Florianust saját katonái ölték meg.

Florianus [a kép forrása: https://www.google.hu/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=2ahUKEwiWwsag0engAhWOyKQKHfqWB2MQjhx6BAgBEAM&url=https%3A%2F%2Fwww.pinterest.com%2Fpin%2F207236020334349739%2F&psig=AOvVaw0ZCkFH2a8wEPGAdAWZ-XTw&ust=1551828322356810]

  Tehát Probus lett a császár. A senatust megnyerte azzal, hogy kiterjesztette jogaikat. Hadvezérként továbbra is aratott: Sorra győzte le a frankokat, burgundokat, vandálokat, szarmatákat, perzsákat és iszauriaiakat.
 Trákiában letelepítette a basztarnákat. Fegyelmet teremtett a légiókban és még a provinciák jóllétét is sikerült növelnie. Pannóniában (szülőföldjén) szőlőket telepíttetett. Személyesen ültette el az első szőlővesszőket az Álmos-hegy, vagyis Mons Almus (ma Fruska Gora) lejtőin. 

Fruska Gora-i tájkép [a kép forrása: https://www.google.hu/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=2ahUKEwiWwsag0engAhWOyKQKHfqWB2MQjhx6BAgBEAM&url=https%3A%2F%2Fwww.pinterest.com%2Fpin%2F207236020334349739%2F&psig=AOvVaw0ZCkFH2a8wEPGAdAWZ-XTw&ust=1551828322356810]

  382-ben elküldte testőrségének vezetőjét, Carust, hogy csapatokat gyűjtsön egy újabb perzsák elleni hadjárathoz.
Probus épp hozzáfogott a sirmiumi (kb. Szerbia) mocsarak lecsapolásához, mikor hírül hozták neki, hogy Raetiában (kb. Svájc) kikiáltották ellencsászárrá Carust. Ő nem törődött vele, hanem folytatta a munkálatokat. Katonái ezen annyira felbőszültek, hogy megölték őt. A hírre, hogy nincs (a közelben) római császár, Pannóniát ismét elárasztották a szarmaták és kvádok. A távoli Raetiában pedig Carus maradt császárnak. Ő azonban anélkül jelentette be trónra lépését, hogy a senatus jóváhagyását kérte volna. Ezt követően caesarrá nevezte ki fiait; Carinust és Numerianust

sirmiumi mocsár [a kép forrása: https://nagyhaboru.blog.hu/2018/02/08/bacskai_hadifogoly_golgota_3_1_resz]

Carinus [a kép forrása: https://www.britannica.com/biography/Carinus]


Numerianus pénze [https://www.google.hu/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=2ahUKEwjn763D0-ngAhWDMewKHUPbDMIQjhx6BAgBEAM&url=http%3A%2F%2Fwww.icollector.com%2FRoman-Empire-Numerianus-Aureus-283-284-AV-4-57g_i9258266&psig=AOvVaw0E3CTsWoPlqct7eF-U5B4s&ust=1551828954696168]
 A perzsa hadjárathoz nem hiába gyűjtött sereget, annak ellenére, hogy a korábbi császár felkérésére tette. Maga is meg akarta valósítani azt. Ezért a Birodalom ügyeit idősebb fiára, Carinusra bízta, akit társcsászárává emelt, maga pedig a szintén társcsászárrá avatott Numerianussal együtt indult el K-re. Út közben – ha már arra jártak – kiűzték Pannóniából a szarmatákat és kvádokat.

 A perzsáknál; a Szászánida Birodalom élén ekkor már II. Bahrám volt az uralkodó, aki apjához, I. Bahrámhoz hasonlóan üldözte a kisebb vallásokat.
I. Bahrám ejtette fogságba Manit, a prófétát, akit I. Sápúr még támogatott. I. Sápúr idején Mani, Indiából hazaérkezve tanította, hogy Isten küldöttei időről időre megjelennek; így Buddha Indiában, Zarathustra Perzsiában, majd Jézus Júdeában. Hirdette a mohóság és a szenvedély megzabolázását. Kiválasztott híveinek megtiltotta, hogy bármit szerezzenek egy napi táplálékon és egy évi ruházaton kívül. Követőit manicheusoknak hívták. 274-ben I. Sápúr meghalt. Ekkor két fia, Bahrám és Hurmuz vetekedtek a trónért. De Hurmuz rövidesen meghalt, s így I. Bahrám lett az uralkodó. I. Bahrám üldözte a vallási kisebbségeket. Manit is bebörtönöztette és elrendelte kivégzését. Mani még a fogságban meghalt. De ugyanebben az évben, 277-ben I. Bahrám élete is véget ért. Ekkor lépett trónra II. Bahrám, aki több vereséget szenvedett a római Carustól.

I. Bahrám pénze [a kép forrása: http://www.wikiwand.com/hu/I._Bahr%C3%A1m_sz%C3%A1sz%C3%A1nida_kir%C3%A1ly]


II. Bahrám pénze [a kép forrása: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bahr%C3%A1m_II.]

 A perzsa hadjárat egyik éjjelén váratlanul holtan találták sátrában Carust. Ekkor Numerianus lett a K-i területek császára, míg testvére, Carinus a Ny-iaké. Numerianus innentől kezdve sorozatosan vereséget szenvedett a perzsáktól. Visszavonult. Ráadásul a hadjárat során súlyos szembetegséget kapott (ennek még mindig a nagy járvány volt az oka), ami miatt a hadsereg irányítását átvette apósa, Aper, aki egyben a testőrség parancsnoka volt. Visszavonulásuk során, amikor a Boszporuszt elérték, a hordszékben szállított császár már halott volt. Aper ezt igyekezett eltitkolni, de mivel a császár napok óta nem állt fel a hordszékéből, sőt már szaga is kezdett lenni, a katonák gyanút fogtak. Apert gyanúsították a megölésével, akit rögtön bilincsbe vertek.
 A testőrség rangban Aper után következő tagja Carus halálának felfedezésekor Diocletianus volt.
Diocletunusnak valamikor azt jósolta egy druida jósnő, hogy „császár leszel, ha egy vadkant megöltél”. (A vadkan latinul „aper”).
 Vadászatokon ettől kezdve sohasem fogta lándzsáját más vadra, csak vadkanra. […] rejtélyes körülmények között meghalt Numerianus, az ifjú császár. Azt rebesgették, hogy tulajdon apósa és vezérkari főnöke, Aper mérgezte meg, nem lehetett tudni, mi okból. A légiók vizsgálatot rendeltek el, s a haditörvényszék […] összeült. A vizsgálatot Diocletianusnak kellett volna vezetni, mint a gyanúsított után a legtekintélyesebb tábornoknak. – Aper! – kezdte meg a kihallgatást, s amint a nevet kimondta, sugallata támadt. […] "Végzeted vadkanja!" […] Kirántotta kardját, és átszúrta vele Apert, mielőtt az csak a száját is kinyithatta volna védelmére. – Esküszöm – emelte magasra a vértől csepegő fegyvert –, hogy ez volt császárunk gyilkosa! A katonák a pillanat igézete alatt jóváhagyták a váratlan ítéletet. Valaki elkiáltotta magát: Ave, imperator!” [Móra Ferenc: Aranykoporsó]
 A hadtestek nem akarták elfogadni a Rómában maradt Carinust sem egyedüli uralkodónak, s ez is Diocletianust segítette császárrá válni.
 283-ban Rómában tűzvész pusztított, így Carinusnak a károk helyreállításával kellett foglalkoznia. Ezt követően Diocletianus ellen vonult. Amikor a csata kimenetele úgy látszott, hogy Carinusnak fog kedvezni, egyik idősebb tisztje, személyes bosszúból megölte őt. A vezér nélkül maradt sereg átállt Diocletianushoz

 
Diocletianus [a kép forrása: https://hu.wikipedia.org/wiki/Diocletianus_r%C3%B3mai_cs%C3%A1sz%C3%A1r]

 A 283-as évben meghalt Eutükhianosz pápa. Őt követően Caius lett az új pápa, aki Diocletianusnak nagybátyja volt.

Caius pápa [a kép forrása: https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1jusz_p%C3%A1pa]

--
India területén; a Kusán Birodalomban 275-ben III. Kaniskát II. Vaszudeva váltotta a trónon. Ebben az időben jött létre a Szaddharma-pundaríka szútra, avagy Lótusz szútra*. Ez Buddha egyik beszédét tartalmazza, amit élete vége felé mondott. Ebben szerepel először a mahájána* és az, hogy Buddha már korokkal ezelőtt elérte a nirvánát*, de azt választotta, hogy az újjászületések forgatagában maradva segítse a többi ember megvilágosodását.

*szútra: Verses tanítások, melyeket a hagyomány szerint Buddha idejében írtak le, majd 500 évig őriztek a kígyók birodalmában és csak ezután hozták vissza, mert Buddha idejében még nem voltak képesek megérteni az emberek.

*mahájana: „nagy jármű” vagy „széles út”. A buddhizmusnak az az ága, mely szerint a megvilágosodást egy életen belül elérhető, akár egy világi ember számára is.

*nirvána: Megszabadulás a lélekvándorlás szenvedésekkel járó körforgásából.
--
 Kínában 280-ban Cao Vej legyőzte a DK-i Vu területét is (miután Szecsuánt már korábban megszerezte) és létrehozta a három birodalomrészből újraegyesítve a Csin Birodalmat.
--
 270-ben Kogurjóban meghalt Csungcshon. Mivel a második feleségét megölte, annak fia nem lehetett trónörökös, így az első házasságából való Szocshon lépett a trónra. Egy évvel később az új király megházasodott.
 280-ban szusenek támadták az országot, akik visszaverésére Szocshon a testvérét, Dalgót küldte, aki sikerrel járt.
 286-ban Szocshon két öccse, Iru és Szobal puccsot terveztek ellene, de lebuktak, és Szocshon kivégeztette őket.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

25. Kedves Mindenki!

Kedves Mindenki!  Most egy kicsit az időszámításunk előtti időkkel foglalkozom. Ezt egyelőre másik blogba írom; ide: https://bezzegre...