2019. március 13., szerda

23. Germániától a zapotékokig [i.sz. 305 - 325]


 Ázsiában a hsziungnuk népe már korábban két részre oszlott, s az északi águkból lettek a hunok, akik eddigre már nem csak K-Európába, de Germániába is eljutottak.

--

 Az előző részben Diocletianus és Maximianus lemondtak a császárságról Chonstantinus Chlorus és Galerius javára. Galerius caesarjának választotta Severust, Constantius Chlorus pedig Maximinus Daiát.
 A totál kaotikus időszak átláthatóságához csináltam egy kis segítséget. Íme: 

A többé-kevésbé vízszintes vonalak a házastársakat jelölik; ezek áthúzása a válást, a függőlege kötések pedig a gyerekeiket. A "?" azt jelenti, hogy nem ismerjük az illető nevét.

  A Római Birodalomban a 305-ben kikiáltott Constantius Chlorus nem sokáig élvezhette hatalmát, mert 306-ban meghalt. Trónját fia, Constantinus, azaz Nagy Konstantin örökölte, Maximinus Daia pedig az ő caesar-ja lett.

Nagy Konstantin [a kép forrása: http://patacsipilvax.hu/?p=15126]
 Maximianus fia, Maxentius – aki mindeddig kimaradt az uralkodásból, most kikiáltotta magát császárrá. Erre válaszul Galerius, a társcsászár ellencsászárrá tette saját caesárját, Severust. Hogy még teljesebb legyen a káosz, Constantius Chlorus katonái Nagy Konstantint kiáltották ki. A dologból természetesen polgárháború következett.

Maxentius [a kép forrása: https://en.wikipedia.org/wiki/Maxentius]
 Ezt már az öregek sem nézhették tétlenül: Maximianus (aki kifelejtette a trónörököltetésből saját fiát) most fia mellé állva visszatért a hatalomba.

Severust cserben hagyták csapatai, ezért ő lemondott.

 Közben a frankok (germán népcsoport) átlépték a Rajnát; Nagy Konstantin pedig inkább őket kergette vissza, minthogy belemerült volna a belharcokba.

 Maximianus látva Nagy Konstantin haderejét és talpraesettségét, szövetséget ajánlott neki és feleségül adta hozzá a lányát, a 17 éves Maximát. Galerius, aki Maximianus caesarja volt, veszélyeztetve érezhette pozícióját most, hogy Maximianus a saját fia, Maxentius felé fordult és a másik caesar fiát, Nagy Konstantint támogatta. Ezért megtámadta Maxentiust. De nem sikerült bevonulnia Rómába, ezért inkább visszavonult, és Severust, az általa kinevezett ellencsászárt ölette meg. Ezt követően társcsászárjává tette barátját és a perzsa háborúkban volt harcostársát, Liciniust. Miután mindent így „elintézett”, visszavonult Sirmiumba, hogy ott kedvteléseinek éljen és a köz hasznára legyen.

Licinius [a kép forrása: https://www.flickr.com/photos/bstorage/4852800164]
 Licinius kinevezésével Nagy Konstantin és caesarja, Maximinus Daia is elégedetlenek voltak, ezért saját magukat császárrá kiáltották ki (Nagy Konstantin nem először). Később kiegyeztek abban, hogy Nagy Konstantin és Maximinus Daia a „császárok fiai”-nak (augusti filii) lettek kinevezve.

 
Maximinus Daia [a kép forrása: http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Maximinus_Daia]
 308-ban Maximianus fellázadt fia, Maxentius ellen, de vereséget szenvedett tőle. Lemondott és Galliába menekült. 309-ben Maxentius egyik gyermekkorú fia, aki egyébként Galerius unokája volt (lányától, Maximillától), meghalt.

 Amikor lecsendesült a keresztényüldözés, az új pápa I. Marcell lett. Ő szigorú rendelkezéseket hozott azok ellen, akik az üldözések idején megtagadták hitüket. Nyilván mindenkinek elege volt már az elmúlt évek üldöztetéséből, belső körökből végképp nem várták ennek folytatását, úgyhogy zavargások törtek ki Rómában és elűzték őt a pápai trónról. Marcell 309-ben meg is halt.
 Az új pápa Euszébiosz lett, aki azt mondta, hogy vezeklés után bűnbocsánatot kaphatnak a kereszténységhez visszatérők. Azonban feltűnt egy Heraclius nevű keresztény, aki ennél is továbbment és azt hirdette: aki megbánta a tagadását, az nem köteles vezekelni. Erre megint zavargások törtek ki. Maxentiusnak elege lett abból, hogy megint békétlenkedés van Rómában. Euszébioszt és Heracliust is száműzte. Euszébiosz Szicíliára menekült, ahol 310-ben meghalt.

Euszébiosz pápa [a kép forrása: https://hu.wikipedia.org/wiki/Euszebiosz_p%C3%A1pa]
 Az új pápa Miltiadész lett.

 310-ben, míg Nagy Konstantin a frankok ellen harcolt, Maximianus harmadszor is kikiáltotta magát császárnak. Nagy Konstantin visszajött és legyőzte őt, lemondatta és börtönbe záratta. Később kegyelmet adott neki, és megengedte, hogy a császári udvarban maradjon. Maximianus azonban nem nyugodott bele a helyzetbe; összeesküvésbe kezdett, amibe lányát, Maximát is be akarta vonni. Maxima azonban inkább férjéhez, Nagy Konstantinhoz volt hűséges és így elárulta apját. Nagy Konstantin felakasztatta apósát, de öngyilkosságnak álcázták a dolgot. Ezt követően pedig kinevezte magát társcsászárnak Licinius és Galerius mellé.

 Ugyanebben az évben, miután Maximinus Daia sikeres perzsák elleni hadjáratot vezetett, szintén úgy érzte, hogy megérdemli, hogy társcsászár legyen, ezért ő is kikiáltotta magát.

 311-ben Galerius már betegsége végső stádiumában volt (valószínűleg rákos volt), ekkor hivatalosan beszüntette ő is a keresztények üldözését és meghirdette a vallásokkal szembeni általános toleranciát. Halála után Licinius és Maximinus Daia egymással egyezkedve, s kifelejtve az osztozkodásból Nagy Konstantint és Maxentiust, felosztották a Birodalmat maguk között.

 312-ben Nagy Konstantin Maxentius ellen vonult és legyőzte őt. A menekülő sereg megpróbált átkelni a Tiberisen, ekkor Maxentius a vízbe esett és megfulladt.

 Galeria Valeria, miután férjét (Maximianust) és fiát (Maxentiust) is elvesztette vejének keze által, Palesztinába költözött, ahol keresztény lett és fellépett a pogány kultuszgyakorlások ellen.

 A szabad vallásgyakorlást 313-ban írásba foglalta Nagy Konstantin és Licinius.
Maximinus Daia értesülve Maxentius haláláról és látva, hogy Licinius most Nagy Konstantinnal szövetkezik, megijedt és megtámadta Liciniust. Ám vereséget szenvedett. Licinius utolérte a menekülő Maximinus Daiát és megölte őt. Kivégeztette Maximinus Daia feleségét és gyerekeit is, birodalomrészét pedig a magáéhoz csatolta.

 A császárok a keresztényeknek nem csak az üldözését hagyták abba, hanem Militiadész pápa arra is jogot kapott tőlük, hogy visszakérje az elkobozott egyházi birtokokat. Nagy Konstantin mindezek tetejébe neki ajándékozta a lateráni bazilikát. Az egyház visszafogadta azokat, akik az üldözések alatt kitértek. Most, hogy már senki sem üldözte őket, ismét egymással foglalkoztak: a vezetők eretneknek nyilvánították a donatista tanokat*.

*Donatizmus: Azt vallották magukról, hogy ő közöttük nincsenek bűnösök (ellentétben a többi kereszténnyel) és nem fogadták el Cecilianus püspökké szentelését, mert ő a keresztényüldözés során átadta a hatóságoknak a Biblia példányait. 311-ben a pápai zsinat felmentette Cecilianus püspököt, a donatistákat viszont elítélte.

Miltiadész pápa [a kép forrása: https://hu.wikipedia.org/wiki/Miltiad%C3%A9sz_p%C3%A1pa]
Lateráni bazilika [a kép forrása: https://romkat.ro/esemenynaptar/a-laterani-bazilika-felszentelesenek-unnepe/]
 314-ben Miltiadész pápa meghalt, ekkor Szilveszter lett az új pápa, aki Nagy Konstantinnal jó kapcsolatot épített ki és tartott fenn.

Szilveszter pápa [a kép forrása: https://www.magyarkurir.hu/hirek/szent-szilveszter-papa-74555]
  Az évben polgárháború tör ki a 'maradék' két császár; Licinius és Nagy Konstantin hívei között. Nagy Konstantin leprás lett, s pogány orvosai azt javasolták neki, hogy ifjak vérével teli medencében fürödjön meg. Ő azonban nem akart ilyen vérengzésbe kezdeni, s egy álom hatására Szilveszter pápától kért segítséget. Szilveszter megkeresztelte őt, s ő meggyógyult. Ennek hatására elismerte a római pápa fensőbbségét a keleti pátriárkák fölött.
 Meggyógyulva 316-ra Nagy Konstantin fölénybe került Liciniusszal szemben, és békét kötöttek. Ugyanebben az évben megszületett Nagy Konstantinnak az első Maximától való fia, II. Constantinus. Az első házasságából; Minervinától egyébként már volt egy fia, a most 17 éves Crispus, akit a nála csak 9 évvel idősebb Maxima örökbefogadott, amikor hozzá ment Nagy Konstantinhoz.

Crispus pénze [a kép forrása: https://www.magyarkurir.hu/hirek/szent-szilveszter-papa-74555]
 317-ben Nagy Konstantinnak megszületett a harmadik fia (Maximától a második), II. Constantius, 320-ban pedig a negyedik fia (Maximától a harmadik); I. Constans.

 324-ben Nagy Konstantin arra hivatkozva, hogy Licinius kicsapongásai nem túl népszerűek, megtámadta őt. Az első összecsapás eldöntötte a küzdelmet. Licinius Bizáncba menekült, de Nagy Konstantin onnan is elűzte őt. Licinius úgy próbálta hatalmát növelni, hogy egyik tisztjét, Sextus Martinianust gyorsan kinevezte társcsászárává. Azonban egy újabb vereség után kénytelen volt kegyelmet kérni. Lemondott és házi őrizetbe került. 

Sextus Martinianus pénze [a kép forrása: http://historia-cronologia.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1200829]
 Nagy Konstantin ezt követően Bizáncban 325-ben betiltotta a gladiátorjátékokat. Mivel már ő maga is keresztény volt, elrendelte, hogy a zsidók ne tarthassanak keresztény rabszolgát (a többieknek még szabad volt) és nem is metélhették körül rabszolgáikat. Elválasztotta egymástól a zsidó pészah és a keresztény húsvét ünnepének dátumát. Liciniust és Sextus Martinianust összeesküvés vádjával kivégeztette.

 Felesége, Maxima – talán hogy saját fiait hozza helyzetbe Nagy Konstantin első feleségétől való elsőszülöttjével, Crispusszal szemben –, bevádolta Crispust, hogy házasságtörésre akarta őt rávenni. Nagy Konstantin ezért kivégeztette első fiát.

 Heléna, Nagy Konstantin anyja viszont szerette volt férjétől (Constantius Chlorustól) fogant fiának elsőszülöttjét, ezért megbosszulta, amit Maxima tett: Megvádolta Maximát azzal, hogy megcsalja Nagy Konstantint. Maxima büntetése az volt, hogy a császári eunuchok bezárták őt egy fürdőbe, amit addig fűtöttek, míg Maxima meg nem halt. Hivatalosan azt közölték, hogy baleset áldozata lett.

 Alexandriában ezekben az időkben élt egy Arius nevű keresztény, akit Péter, a város püspöke egyet nem értés miatt kiközösített, visszafogadott, majd megint kiközösített. Amikor Péter püspök meghalt, és Achilles lett a város püspöke, ő visszafogadta Ariust és áldozópappá szentelte, sőt egy templom önálló vezetését bízta rá. Amikor Achilles püspök is meghalt, Ariusnak esélye lett, hogy ő legyen az új püspök, de végül nem őt, hanem egy Sándor nevű egyházatyát választottak meg. Erre Arius sértettségében olyan tanokat kezdett hirdetni, melyekkel az egyház hivatalosan nem értett egyet. Azt hirdette, hogy az Isten sokkal fenségesebb, semhogy a világot közvetlenül teremtette volna, ezért szüksége volt egy közvetítő lényre. Ez nem más, mint a Fiú, aki ennél fogva nem egyenlő az Atyával.
 A keresztény egyház 325-ben az arianizmust eretnekséggé nyilvánította.

Arius [a kép forrása: https://en.wikipedia.org/wiki/Arius]
 --

 Arméniában IV. Tiridatész király beleszeretett egy Ripszima nevű lányba, aki a Római Birodalomból menekült el a keresztényüldözés elől. Azonban a lány nem szerette viszont a királyt és nem akart hozzámenni feleségül. A király sértett önérzetében kivégeztette a lányt. De beleőrült a lelki válságba, amit ez okozott neki: éjjelente farkasüvöltéssel bolyongott a palotában.

 Tiridatész nővére az egyik ilyen éjjelen álmot látott: Az álom azt üzente neki, hogy testvérét csak a börtönben sínylődő, Gergely nevű keresztény tudja meggyógyítani. Előhozták hát a szentet a börtönből, ő pedig tényleg meggyógyította a királyt. Erre Tiridatész – „véletlenül” éppen abban az évben, amikor az új római császárok konszolidálták a kereszténységet – 313-ban megtette a kereszténységet Arménia hivatalos államvallásává. Ő maga is megkeresztelkedett, Gergelyt pedig az örmények püspökévé (patriarchájává) szenteltette.

 Gergely (aki a Világosító melléknevet kapta) élt a lehetőséggel: Városról városra járva papokat szentelt, iskolákat alapított. A hagyomány szerint egy alkalommal megjelent neki Jézus és kijelölte az első örmény kőtemplom helyét. Ekkor és itt alapították meg a vagarsapati székesegyházat, ami máig is az örmény egyház székhelye.
 IV. Tiridatész király 324-ig élt. Ezt követően fia, III. (Kis) Khoszroész követte őt a trónon. Világosító Gergely az ő uralkodása alatt is tovább tevékenykedhetett.

Világosító Szent Gergely [a kép forrása: https://szynaxarion.wordpress.com/2012/09/30/szeptember-30-oktober-13-vilagosito-szent-gergely-nagy-ormenyorszag-puspoke/]

A vagarsapati székesegyház (háttérben az Ararát) [a kép forrása: https://femina.hu/utazas/ararat-hegy-noe-barkaja/
--

 A Szászánida Birodalomban II. Hurmuz nem tudta kordában tartani a perzsa nemességet. 310-ben egy vadászat során orvgyilkosság áldozata lett. Az uralkodó haláláról értesülve az arabok betörtek a birodalomba és sorozatos támadásokat vittek véghez D-en. Mindeközben a perzsa nemesek ahelyett, hogy védték volna a birodalmat, megölték II. Hurmuz legidősebb fiát, a második fiát megvakították és börtönbe zárták a harmadikat (aki később elmenekült a Római Birodalomba). II. Hurmuz felesége azonban terhes volt a negyedik fiúval. Egy mágus segítségével kiderítették a születendő gyermek nemét, és megtudván, hogy fiú, őt „koronázták meg”: A koronát az anya hasára tették. A fiú neve II. Sápúr lett. Így – a gyermek felcseperedéséig – helyette anyja és főleg a nemesek uralkodhattak. Az idők során egyre több támadás érte a birodalmat, s az el is vesztette Mezopotámiát az arabokkal szemben. 
 325-ben II. Sápúr - akit anyja bizonyára felkészített a trónra lépés nehézségeire - betöltötte tizenhatodik életévét. Innentől kezdve felnőttnek számított, tehát átvette a hatalmat. Kicsi, de fegyelmezett seregével rögtön az arabok ellen vonult, és le is győzte őket. A foglyoknak átfúratta a vállát és azokon keresztül vezetett kötélen vezette rabságba őket. Innen kapta a „lapockák ura” elnevezést. Ezt látva aligha maradt olyan nemes, aki ellenségeskedni akart vele. A területen, ahonnan kiűzte az arabokat, erődrendszer építésébe fogott.

--

 Egy alkalommal egy Metropius nevű szír keresztény férfi kereskedelmi és tudományos hajóútra indult D-re, amelyre magával vitte unokaöccseit, Frumentiust és Aedesiust is. A hazafelé vezető úton, mikor a Vörös-tengeren egy helyen kikötöttek, hogy ivóvizet vegyenek föl, a két fiú kisétált a parton messzire, majd elfáradva leültek egy fa alá, hogy olvassanak. Nem tudták, hogy ez alatt az idő alatt a hajót helyi bennszülöttek támadták meg és lemészároltak mindenkit. A rablók fölfedezték a fiúkat is és elfogták őket, hogy eladják rabszolgának. Adták-vették őket, míg végül Akszúm királyához, Ousanashoz kerültek.

 Ousanas király megkedvelte az értelmes, művelt srácokat. Egyre nagyobb feladatokat bízott rájuk, végül halála előtt felszabadította őket.
Ousanas halála után fia, Ezana lett a király, de fiatal kora miatt Ezana anyja, Sofya régenskedett mellette. Ő bízta meg a két ifjút, hogy legyenek fiának, Ezanának nevelői és tanítói. Ők pedig keresztény szellemben végezték feladatukat.

 321-ben Ezana felnőve a trónra lépett, 324-ben pedig megkeresztelkedett és Akszúm hivatalos vallásává tette a kereszténységet.

Ezana pénze [a kép forrása: https://dacb.org/stories/ethiopia/ezana3/]
 
Egy fantázia-rajz Ezanáról [a kép forrása: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?l=hungarian&id=928311902]
 Uralkodása idején egy pogány szentély helyén felépítették a sioni Szent Mária katedrálist. A legenda szerint ma is itt őrzik a frigyládát, mert sémi őseik miatt Dávid király leszármazottainak, s így a frigyláda jogos tulajdonosának tartották magukat az akszúmiak.

A sioni Szent Mária katedrális [a kép forrása: https://www.google.hu/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=2ahUKEwimrJGE2P_gAhVJsqQKHeSOCOsQjhx6BAgBEAM&url=http%3A%2F%2Fwww.agra.hu%]
--

 A Kusita Királyság a század első felében megújult; ez az úgynevezett meroitikus kor. A Királyság fővárosa Meroé volt, ahol a királyi család tagjai temetkeztek. Meroé felügyelte a belső-afrikai kereskedelmet. Kőtemplomai, palotái és piramisai épültek. Az ország diplomáciai és kulturális kapcsolatban állt (Egyiptomon keresztül) a Római Birodalommal is.

Meroé piramisai [a kép forrása: https://orientalista.hu/blog-post/dns-teszttel-viszgaljak-a-szudani-piramisban-talalt-csontokat/]
 
Nem tudni, mi ez, de Meroéban építették [a kép forrása: https://hu.suenee.cz/zahadna-civilizace-meroe/]
Meroé-beli palota [a kép forrása: https://sk.suenee.cz/zahadna-civilizace-meroe/]
--

 A Szahara D-i szegélyén éltek a nomád harcos szanadzsák. Ebben az időben törzsszövetséget hoztak létre, amely hatalma alatt tartotta Maghreb oázisait és tevelegelőit. A Szahara déli sivatagaiban élő néger földművesek kénytelenek voltak előlük délebbre költözni, a szavannára (ahol több betegség fenyegette őket), s a szanadzsa nyomás hatására összefogtak egymással.

 A szanadzsák azt a szerepet vállalták magukra, hogy a sivatagi karavánokat kalauzolják és védelmezzék. Ők biztosítottak a számukra a karavánszerájokban* pénzt, tevét, ellátmányt, tevehajcsárokat, őröket és kalauzokat. Egyes oázisok nagy piacokká váltak.

*karavánszeráj: A karavánutak állomása, vagy végállomása, ahol az utazók megpihenhettek, feltöltődhettek.

 
Feltöltődés egy modern karavánszerájban [a kép forrása: https://vilagutazo.blog.hu/2013/01/22/ezerarcu_szandzsak_kalandozas_szerbiaban_es_montenegroban]
--

 Ázsiában az északi nomád hsziungnu nép vezére, Liu Jüan elfoglalta a kínai Csangan várost és székhelyévé tette 316-ban. A császári ház egyik délre menekült tagja, Sze-ma Zsuj 317-ben ott, délen császárrá kiáltotta ki magát. Az ország ezzel két részre szakadt: A császár által uralt dél-keleti és a nomádok által uralt észak-nyugati részre. Sze-ma Zsuj trónra lépésével megkezdődött a Keleti Jin dinasztia uralkodása.
 322-ben Sze-ma Zsujt Sze-ma Sao váltotta a trónon.

--

 319-ben India É-i részén elkezdődött a Gupta-korszak. I. Csandragupta, egy vaisja (munkás) kasztból származó férfi trónra lépett és megalapította a Gupta Birodalmat. A gupta uralkodók támogatták a hinduizmust, s felvirágzott a szanszkrit irodalom.

 India D-i részén a Kusán Birodalomban a Vaszudévák után 310-től Csu uralkodott 325-ig.

--

 Ulbul Kogurjó trónjára lépve fölvette a Micshon uralkodói nevet. 302-ben megtámadta Kína Hszüantu körzetét és 8000 foglyot ejtett. 313-ban visszavette a kínaiaktól Lölang és Tajfang körzeteket, melyek gazdag, megművelhető földterületet jelentettek.

--

 Közép-Amerikában megkezdődött a maják klasszikus korszaka. Legnagyobb városaik szinte folyamatos harcban álltak egymással az erőforrásokért; főként Tikal és Calacmul.

Tikal [a kép forrása: https://www.visitcentroamerica.com/en/visitar/tikal-national-park/]
 
Calacmul [a kép forrása: http://patriciaromain.info/beste-online-casino/maya-pyramide.php]
 Felemelkedésnek indult a zapoték civilizáció. Az ő szertartási központjuk a Monte Alban-on, az Oaxaca-völgy fölötti hegygerincen épült ki. Egy piramis-együttes és egy obszervatórium maradt fenn. 

Zapoték romok [a kép forrása: http://www.chiapastoursyexpediciones.com/tour.php?i=&t=126]

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

25. Kedves Mindenki!

Kedves Mindenki!  Most egy kicsit az időszámításunk előtti időkkel foglalkozom. Ezt egyelőre másik blogba írom; ide: https://bezzegre...