2019. január 26., szombat

10. Szeizmográf, eretnekség és Róma betölti a 900. évét [i.sz.138-161]

Antonius Pius császár

 138-ban tehát Antonius Pius lett az új császár a Római Birodalomban, Hadrianus akarata szerint. Elődjéhez méltóan ő is szépen uralkodott. Templomokat, színházakat, mauzóleumokat építtetett, támogatta a művészeteket és a tudományokat. Szigorúan kordában tartotta hivatalnokait, s könnyített a nép adóterhein. Britanniában folytatta Hadrianus falának építtetését.


 Kínában 139-ben meghalt egy nagy tudós; Csang Heng. Ő volt az első Kínában, aki forgó éggömböt készített, melyen még a horizont és a meridián vonalak is jelölve voltak.

forgó éggömb [A kép forrása: 


 Csillagászkodott és a csillagokat kategorizálta. Tisztában volt vele, hogy a Föld és a Hold gömb alakúak és tudta, mitől van a holdfogyatkozás. Azt is megfigyelte, hogy a Holdnak nem saját fénye van, hanem a Napét tükrözi.
Továbbá feltalált egy földrengés-mérő készüléket, ami a földrengés irányát is jelezte. Az edény belsejében középen, függőlegesen elhelyezett pálca a rengések hatására elmozdult. Ezáltal meglökte a megfelelő égtáj felé eső sárkány szerkezetét, miáltal a sárkány az alul várakozó béka szájába pottyantotta a szájából a rézgolyót. (https://www.youtube.com/watch?v=GcVFuIccf5c angol)

Csang Heng szeizmográfja [a kép forrása:
 140-ben a Kusan Birodalomban Kanishka császár meghalt. Trónját fia, Huvishka foglalta el. Az ő uralkodása jelentette a virágkort a Kusan Birodalom számára.

Kanishka szobra [a kép forrása:

Huvishkát ábrázoló pénzérme a Kusan Birodalomból [a kép forrása:

 Ugyanebben az évben egy kis-ázsiai gazdag kereskedő és hitszónok, Markión Rómába hajózott. Ott pedig – Jézus tanítását követve – javainak jelentős részéről lemondott. Egy keresztény közösségre hagyta azt.
141-ben egy rabszolga-családból származó ember lett Róma püspöke. Az ő neve Pius volt. Ő használta először az eretnek kifejezést. A keresztény eszme már nem volt olyan új és idegen; egyre több követője akadt, de a magyarázatok sokfélesége is növekedett. A gnosztikusok elgondolása például az volt, hogy a vallásfilozófia legmagasabb fokát teremtik meg oly módon, hogy felhasználják a görög, egyiptomi, babiloni, zsidó és keresztény tanítások egy részét is. Pius viszont úgy gondolta, hogy a keresztény tanításokat nem szabad összekeverni másokkal, ezért eretneknek nyilvánította a gnosztikusokat.
144-ben Markión saját egyház alapításába kezdett. Az ő tanítása szerint Jézus egy másik Istent nyilatkoztatott ki, mint a héber Biblia Istene. A korábbi szigorú és következetes, míg az „új” Isten maga az abszolút jóság és szeretet, aki a bűnösöket is elárasztja szeretetével. Lukács evangéliumának és Pál apostol leveleinek egy saját elképzelése szerinti, „megtisztított” formáját használta. Követői – a világ végét várván – nem kötöttek házasságokat, s a szexualitást (még házastársak között is) bűnnek tartották.
Pius pápa a különcködő és sajátos nézeteket valló Markiónt és követőit is eretnekké nyilvánította és kiközösítette.
146-ban, az immár felnőtt – 25 éves – Marcus Aurelius feleségül vette örökbefogadó atyjának, Antonius Pius császárnak vér szerinti lányát, Faustina Minort. Két év múlva megszülettek első ikreik, egy lány és egy fiú; Lucilla és a testvére. A kisfiú azonban körülbelül 2 évesen meghalt.

Szintén 146-ban a távoli Kogurjóban Thedzso császárt – aki annak idején 6 évesen ült a trónra – most, 99 éves korában meggyőzték, hogy ideje átadni a trónt öccsének, Cshadénak.
Cshadé azonban még így sem nyugodott bele, hogy övé lett a hatalom, hanem - Róma fennállásának 900. évében, amikor az örök városban Antonius Pius óriási ünnepségsorozatot rendezett -, Cshade megölette testvérének, Thedzsónak fiait, hogy azok ne törhessenek trónjára.

Ebben az időszakban megérkezett a buddhizmus eszméje Indonéziába.

Rómában 154-ben Pius pápa vértanúhalált halt. Utódja a szír származású Anikétosz lett. Az ő regnálásának jelentősége, hogy vita támadt közte és Szmirna (egy kis-ázsiai város) püspöke, Polikarposz között a húsvét időpontjáról. Megbeszéléseik nem vezettek közös megegyezésre, ezért abban maradtak, hogy elfogadják egymás időpontjait: A Birodalom K-i részén április közepén tartják meg az ünnepet, a nyugati tartományokban pedig vasárnapi naphoz kötik.

160-ban Egyiptomban meghalt Ptolemaiosz, a római állampolgársággal rendelkező görög tudós. Élete során megírta az "Almagesz"-t (ami matematikával és csillagászattal foglalkozik), a "Geográfia"-t (ami földrajztudománnyal foglalkozik) és az "Apoteleszmatika"-t (ami asztrológiával foglalkozik), megalapozva a következő évszázadok tudományos működését.


Ptolemaiosz világtérképe [a kép forrása: http://www.eletestudomany.hu/terkeptortenetek]
Ő azt vallotta, hogy az égbolt gömb alakú és forog. A Föld gömb alakú. A Föld van a Világegyetem közepén. A Föld csak egy pont az éghez képest és a Föld nem mozog. 
 A világtérképet 26 egységből állította össze, színes tintával állatbőrre festette. Az információkat hozzá római utazók, tengerészek feljegyzéseiből, légionáriusok térképeiből gyűjtötte. (Az eredeti nem maradt fenn, csak a másolata, amit 1300 körül a Vatikánban készítettek).

Ptolemaiosz halálát egy évvel követően súlyos lázban meghalt Antinoius Pius császár is. Ekkor két örökbefogadottja vette át az uralkodói teendőket - ahogy annak idején Hadrianus is szerette volna -. A császár Marcus Aurelius lett, s Lucius Verust társuralkodóként maga mellé vette.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

25. Kedves Mindenki!

Kedves Mindenki!  Most egy kicsit az időszámításunk előtti időkkel foglalkozom. Ezt egyelőre másik blogba írom; ide: https://bezzegre...